Trápení s lupy

Některé nemoci jsou na první pohled nepozorovatelné a o to jsou nebezpečnější. Některé to mají naopak. Na životě nás neohrožují, zato nám mohou znepříjemnit společenský život. Mezi tyto nepříjemnosti patří nepochybně tvorba lupů. Jakmile si vezmeme tmavé oblečení, už vypadáme, jako bychom prošli truhlárnou. Dalším projevem je i neustálé svědění hlavy. Lupy se mohou dělat z několika příčin.

·        Spouštěčem může být nedostatek některých důležitých látek v těle. Pokožka nám prostě dává najevo, že tělu něco schází.
·        Používání nevhodného šamponu. Možná máme příliš agresivní.
·        Přeháníme to s mytím vlasů. Pokožka hlavy se nepřiměřeně vysušuje.
·        Jedním z faktorů na tvorbu lupů může být i stres. Jakmile je v nepořádku duše, určitě se to objeví i na těle.
Co dělat, jestliže se u nás tento problém objevil? Nejprve zkusit používat jemnější šampon. V lékárně se dají koupit různé bylinné, které rozhodně nebudou dráždit. Vlasy si mýt šetrnějším způsobem, abychom zbytečným drhnutím neodmašťovali pokožku. To může být pro ni signálem, aby produkovala o trochu více kožního mazu. Tím bychom se dostali do začarovaného kruhu.

Nepříjemná seborea

Dalším důvodem pro tvorbu lupů může být nemoc, který se jmenuje seboreická dermatitida. Velice nepříjemné onemocnění, při kterém se kůže hlavy doslova olupují a zarudlá místa mnohdy i mokvají. Onemocnění může být dědičné, ale může také vzniknout z důvodu oslabeného imunitního systému, hormonálních změn nebo špatnou životosprávou.
o   V případě seborei je nutností používat přírodní šampony a rozhodně svůj stav nezhoršovat jakoukoliv chemií.
o   Na zmírnění projevů jsou nejlepší přípravky s konopným olejem, hřebíčkem, solí z Mrtvého moře, grepovými semínky nebo extraktem yzopu.
Seborea je nebezpečná i tím, že se může projevit dokonce i v obočí nebo mezi lopatkami.